Jak dobrze oświetlić salon?


W procesie projektowania wnętrz prędzej czy później przychodzi ten moment, w którym trzeba się zająć oświetlaniem pomieszczeń – a dla wielu osób jest to nie lada wyzwanie. Jakie lampy wybrać, by pasowały one do wizerunku i charakteru salonu? Ile ich umieścić, aby uzyskać optymalną ilość światła, ale zarazem nie przesadzić z rozświetleniem? Mnóstwo pytań, a zero odpowiedzi. Jeżeli więc sam jesteś obecnie w takiej sytuacji i masz już całkowity mętlik w głowie, czytaj dalej, a przekonasz się, że oświetlanie pokojów dziennych nie musi być wcale skomplikowane.Krzesła do restauracji

Jedną dobrą decyzję podjąłeś już zresztą samodzielnie. Postanowiłeś skoncentrować się najmocniej na oświetlaniu i tym samym projektowaniu salonu, a jest to właściwe posunięcie, gdyż właśnie to pomieszczenie przejmuje rolę centrum całego mieszkania. Jest wręcz takim sercem domu. W ciągu dnia służy do spożywania posiłków z rodziną i spotkań towarzyskich, by wieczorem przerodzić się w oazę spokoju, zachęcającą do spędzenia kilku chwil przy kominku i błogiego relaksu przy książce bądź ulubionym serialu. Planując oświetlenie domu, w pierwszej kolejności należy więc zaplanować oświetlenie salonu. Będzie ono odgrywać kilka ważnych funkcji. Nie dość, że pomoże w rozjaśnieniu wnętrza, które dzięki temu podwyższy swoją funkcjonalność, to jeszcze do tego znakomicie je ozdobi, podkreślając jego charakter lub – wręcz przeciwnie – odmieniając dotychczasowy jego wizerunek. Wybór należy do ciebie. Pomyśl, jakie salony podobają ci się najbardziej i stwórz coś na ich wzór, czerpiąc pomysły z Internetu, gazet i mediów społecznościowych. Inspiruj się i odważ się pokombinować, nie godząc się na schematyczne rozwiązania. Twój dom jest tylko twój. Możesz z nim robić to, co ci się żywnie podoba.

Architektura wnętrz wymaga odrobiny odwagi i szaleństwa. Bez tych dwóch cech możesz jedynie powielić schematyczne oświetlenie domu i stworzyć takie aranżacje, jakie codziennie widujesz w mieszkaniach znajomych, współpracowników czy rodziny. Jeśli chcesz się wyróżnić, musisz włożyć w projektowanie wnętrz nieco więcej energii. Na pewno ci się to opłaci.

Zobacz polecane: oświetlenie ogrodowe.