Za granicę: samochodem, pociągiem czy busem?


Praca za granicą to obecnie jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w polskim internecie. Nie jest tak jednak bez powodu.

Niestety z powodu panującej od długich tygodni pandemii koronawirusa, bardzo wiele małych i średnich przedsiębiorstw ogłosiło upadłość, a tym samym zostało zmuszonych do zwolnienia swoich pracowników. Spowodowało to masowe zwolnienia w większości branży oraz wzrost bezrobocia w całym kraju. Nic nie wskazuje również na to, żeby sytuacja na polskim rynku pracy miała w najbliższym czasie ulec wyraźnemu poprawieniu. Większość ekspertów i ekonomistów jest zgodnych co do tego, że poziom wysokiego bezrobocia w Polsce może utrzymać się nawet do końca roku. Oznacza to, że jeszcze przez kilka dobrych miesięcy będzie o wiele ciężej znaleźć pracę, która nie będzie pracą za najniższą krajową.

Dlatego też w ostatnich tygodniach coraz więcej młodych osób (a również zaskakująco dużo osób po pięćdziesiątym roku życia) decyduje się na wyjazd za granicę w najbliższych tygodniach. Za cel swojej podróży zarobkowej najczęściej wybierane są oczywiście Niemcy, a także inne państwa na zachodzie, takie jak Belgia, Holandia, Austria czy Francja.

Dużym problemem dla osób, które po raz pierwszy zamierzają wyjechać za granicę do pracy, są kwestie logistyczne, a dokładniej te związane z transportem.

Jeżeli ktoś posiada własny samochód, prawo jazdy, a także zna dość dobrze język kraju do którego zamierza jechać, to jest w najlepszym położeniu. Podróż własnym samochodem za granicę będzie oczywiście najdroższa (przy założeniu, że jedziemy sami lub tylko we dwie osoby), ale również najbardziej komfortowa, również już na samym miejscu.

Drugą opcją jest pociąg, który wydaje się najtańszym wariantem dotarcia na miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wariant dość mocno ograniczony, ponieważ nie do każdego miejsca da się dojechać pociągiem.

Trochę droższy niż pociąg jest prywatny przewoźnik. W Polsce mamy kilkadziesiąt dużych firm przewozowych, które oferują przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Holandii czy przewozy do Belgii. Ceny zaczynają się tutaj od 200 złotych, a kończą na okolicach 600 złotych.

Zobacz polecane: czyszczenie dywanów poznań.